Jesteś tutaj

Strona główna

Jarmark Cysterski

Zawsze w trzeci weekend września, na terenie dawnego klasztoru cysterskiego w Pelplinie, odbywa się Jarmark Cysterski. Tylko tu zobaczysz jak wspaniale może bawić się średniowieczny zakonnik, rycerz czy też dwórka. Jarmark Cysterski to wiele zabaw i konkursów przygotowanych specjalnie z myślą o jego uczestnikach.

Koncerty, kociewskie jadło i napitki, targ staroci, jak również bogata oferta wyrobów rzemieślniczych z terenu całej Polski – to wszystko w Pelplinie podczas Jarmarku Cysterskiego.W tych dniach nasze miasteczko wypełnia duch średniowiecza, czas staje w miejscu, a wtedy wszystko jest możliwe… Jarmark Cysterski, odbywający się tradycyjnie na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, nawiązuje w swej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych, głównie patronalnych. Splata się również z obrazem ówczesnych turniejów rycerskich na cześć możnowładców oraz zabaw mieszczańskich i plebejskich, a także ożywia pamięć o dawnej obrzędowości religijnej i kulturze teatralnej trup wędrownych artystów.

Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Cystersów oraz niepowtarzalnie wyeksponowana atmosfera średniowiecznych tradycji sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych sezonu wakacyjnego. Impreza z roku na rok przyciąga coraz to więcej uczestników. Chcąc zaspokoić oczekiwania zarówno mieszkańców Pelplina i okolic, jak i przybywając z całej Polski i spoza granic naszego kraju gości, co roku poszerzamy ofertę Jarmarku o nowe atrakcje.

Termin:
18-20 września 2015 r.
 

Organizator: 

Kuria Diecezji Pelplińskiej
ul. Biskupa Dominika 11 83-130 Pelplin
tel. 58 536 12 21
www.diecezja-pelplin.pl

Powiat Tczewski
ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew
tel. 58 77 34 800
www.powiat.tczew.pl

Gmina Pelplin
Pl. Grunwaldzki 4
83-130 Pelplin
tel. 58 536 12 61
www.pelplin.pl